Skip to content

375 Meadowood RoadJackson, NJ 08527

Built 1998

Last Sale Price
$480,000
Last Sale Date
Oct 17, 2017

Property Information

Block1501
Lot23
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page15

Building Details

Building Class17
Description2SFL2AG
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage3,012
Acreage0.53

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$315,400
31%
Improvement Value:$692,800
69%
Total Assessment$1,008,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,097+3.5%
2024$12,648+3.4%
2023$12,234+1.4%
2022$12,061+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$480,000

From:

To:

Sq Ft3,012DeedBook 16918, Page 630Recorded10/26/2017

Property Sale

Sale
$470,000

From:

To:

Sq Ft3,012DeedBook 15660, Page 314Recorded10/10/2013

Property Sale

Sale
$286,100
DeedBook 5569, Page 938

Property Built

Built

Year Built: 1998