Skip to content

50 Baltusrol DriveJackson, NJ 08527

Built 2000

Last Sale Price
$465,000
Last Sale Date
Oct 16, 2023

Property Information

Block15102
Lot28
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page151

Building Details

Building Class17
Description1SFR2AG
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage1,856
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$154,600
31%
Improvement Value:$339,700
69%
Total Assessment$494,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,716+7.6%
2024$7,173+4.2%
2023$6,885+1.5%
2022$6,787+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$465,000
Sq Ft1,856DeedBook 19518, Page 1554Recorded10/24/2023

Property Sale

Sale
$205,700
DeedBook 10208, Page 1224

Property Built

Built

Year Built: 2000