Skip to content

7 Seminole CourtJackson, NJ 08527

Built 2002

Last Sale Price
$445,000
Last Sale Date
Dec 18, 2023

Property Information

Block15201
Lot52
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page152

Building Details

Building Class17
Description1SFR2AG
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage1,890
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$158,800
32%
Improvement Value:$341,800
68%
Total Assessment$500,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,916+4.0%
2024$7,615+4.0%
2023$7,320+1.4%
2022$7,219+1.2%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$445,000
Sq Ft1,890DeedBook 19577, Page 136Recorded1/8/2024

Property Sale

Sale
$315,000
DeedBook 11594, Page 1426

Property Sale

Sale
$224,965
DeedBook 10950, Page 302

Property Built

Built

Year Built: 2002