Skip to content

1 Cypress Point LaneJackson, NJ 08527

Built 2000

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 30, 2025

Property Information

Block15103
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page151

Building Details

Building Class17
Description1SFR2AG
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage1,922
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$153,200
30%
Improvement Value:$359,200
70%
Total Assessment$512,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,953+4.1%
2024$7,642+4.2%
2023$7,336+1.4%
2022$7,232+1.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$238,950
DeedBook 10320, Page 1731

Property Built

Built

Year Built: 2000