Skip to content

64 Baltusrol DriveJackson, NJ 08527

Built 2000

Last Sale Price
$222,875
Last Sale Date
Oct 13, 2000

Property Information

Block15103
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page151

Building Details

Building Class17
Description1SFR2AG
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage1,894
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$156,500
31%
Improvement Value:$351,800
69%
Total Assessment$508,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,798+3.9%
2024$7,502+4.0%
2023$7,211+1.4%
2022$7,112+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$222,875
DeedBook 10218, Page 808

Property Built

Built

Year Built: 2000