Skip to content

28 Pine Valley RoadJackson, NJ 08527

Built 2001

Last Sale Price
$429,828
Last Sale Date
Aug 28, 2014

Property Information

Block15104
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page151

Building Details

Building Class17
Description2SFO2AG
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage3,311
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$152,200
23%
Improvement Value:$506,400
77%
Total Assessment$658,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,737+3.9%
2024$10,329+4.0%
2023$9,929+1.4%
2022$9,792+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$429,828

From:

To:

Sq Ft3,311DeedBook 15894, Page 1520Recorded9/16/2014

Property Sale

Sale
$304,075
DeedBook 10388, Page 1478

Property Built

Built

Year Built: 2001