Skip to content

18 Pine Valley RoadJackson, NJ 08527

Built 2001

Last Sale Price
$249,675
Last Sale Date
Dec 4, 2001

Property Information

Block15104
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page151

Building Details

Building Class17
Description1SFR2AG
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage1,916
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$151,700
30%
Improvement Value:$354,100
70%
Total Assessment$505,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,786+4.1%
2024$7,481+0.7%
2023$7,432+1.4%
2022$7,329+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$249,675
DeedBook 10720, Page 1318

Property Built

Built

Year Built: 2001