Skip to content

52 Baltusrol DriveJackson, NJ 08527

Built 2000

Last Sale Price
$227,825
Last Sale Date
Sep 8, 2000

Property Information

Block15102
Lot29
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page151

Building Details

Building Class17
Description1SFR2AG
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage1,916
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$159,800
32%
Improvement Value:$344,200
68%
Total Assessment$504,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,932+3.9%
2024$7,631+4.0%
2023$7,336+1.4%
2022$7,234+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$227,825
DeedBook 10190, Page 786

Property Built

Built

Year Built: 2000