Skip to content

30 Ambassador WayJackson, NJ 08527

Built 2002

Last Sale Price
$635,000
Last Sale Date
Feb 5, 2021

Property Information

Block15201
Lot129
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page152

Building Details

Building Class17
Description2SFL2AG
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage2,796
Acreage1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$267,100
33%
Improvement Value:$549,600
67%
Total Assessment$816,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,577+3.9%
2024$12,100+4.0%
2023$11,632+1.4%
2022$11,471+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$635,000
Sq Ft2,796DeedBook 18325, Page 916Recorded2/19/2021

Property Sale

Sale
$500,000

From:

To:

Sq Ft2,796DeedBook 16531, Page 339Recorded10/5/2016

Property Sale

Sale
$443,031
DeedBook 11505, Page 1214

Property Built

Built

Year Built: 2002