Skip to content

37 Spyglass DriveJackson, NJ 08527

Built 2001

Last Sale Price
$579,900
Last Sale Date
Jul 22, 2024

Property Information

Block15201
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page152

Building Details

Building Class17
Description1SFR2AG
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage1,954
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$151,700
24%
Improvement Value:$476,500
76%
Total Assessment$628,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,030+8.3%
2024$8,337+4.2%
2023$8,005+1.4%
2022$7,891+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$579,900
Sq Ft1,954DeedBook 19775, Page 1727Recorded8/28/2024

Property Sale

Sale
$276,975
DeedBook 10554, Page 636

Property Built

Built

Year Built: 2001