Skip to content

32 Ambassador WayJackson, NJ 08527

Built 2003

Last Sale Price
$456,475
Last Sale Date
Jul 15, 2003

Property Information

Block15201
Lot130
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page152

Building Details

Building Class17
Description2SFL2AG
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage3,116
Acreage1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$263,400
28%
Improvement Value:$669,800
72%
Total Assessment$933,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,920+3.9%
2024$12,429+6.4%
2023$11,677+1.4%
2022$11,516+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$456,475
DeedBook 11643, Page 1533

Property Built

Built

Year Built: 2003