Skip to content

77 Spyglass DriveJackson, NJ 08527

Built 2002

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 12, 2014

Property Information

Block15201
Lot22
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page152

Building Details

Building Class17
Description2SFO2AG
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage3,152
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$151,700
22%
Improvement Value:$526,400
78%
Total Assessment$678,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,284+4.0%
2024$9,884+4.1%
2023$9,492+1.4%
2022$9,357+1.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$361,312
DeedBook 10735, Page 808

Property Built

Built

Year Built: 2002