Skip to content

35 Shadow Creek CourtJackson, NJ 08527

Built 2001

Last Sale Price
$505,000
Last Sale Date
Nov 24, 2024

Property Information

Block15201
Lot68
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page152

Building Details

Building Class17
Description1SFR2AG
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage1,948
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$160,800
30%
Improvement Value:$369,100
70%
Total Assessment$529,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,422+4.1%
2024$7,131+0.5%
2023$7,095+1.4%
2022$6,997+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$505,000
Sq Ft1,948DeedBook 19876, Page 838Recorded12/16/2024

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 14995, Page 1677

Property Sale

Sale
$250,325
DeedBook 10718, Page 1671

Property Built

Built

Year Built: 2001