Skip to content

14 Cypress Point LaneJackson, NJ 08527

Built 2001

Last Sale Price
$430,000
Last Sale Date
Nov 30, 2018

Property Information

Block15201
Lot37
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page152

Building Details

Building Class17
Description2SFO2AG
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage2,779
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$159,300
24%
Improvement Value:$514,700
76%
Total Assessment$674,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,069+4.0%
2024$9,686+4.0%
2023$9,311+1.4%
2022$9,183+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$430,000

From:

To:

Sq Ft2,779DeedBook 17323, Page 708Recorded12/7/2018

Property Sale

Sale
$343,958
DeedBook 10595, Page 1725

Property Built

Built

Year Built: 2001