Skip to content

20 Shadow Creek CourtJackson, NJ 08527

Built 2001

Last Sale Price
$360,000
Last Sale Date
May 16, 2019

Property Information

Block15201
Lot77
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page152

Building Details

Building Class17
Description1SFR2AG
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage2,457
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$152,200
27%
Improvement Value:$408,300
73%
Total Assessment$560,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,809+4.0%
2024$8,474+4.0%
2023$8,146+1.4%
2022$8,034+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$360,000

From:

To:

Sq Ft2,457DeedBook 17476, Page 1803Recorded5/21/2019

Property Sale

Sale
$312,000
DeedBook 14827, Page 1798

Property Sale

Sale
$274,875
DeedBook 10637, Page 1474

Property Built

Built

Year Built: 2001