Skip to content

14 Shadow Creek CourtJackson, NJ 08527

Built 2002
Other Exempt

Last Sale Price
$288,175
Last Sale Date
Jun 11, 2002

Property Information

Block15201
Lot80
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page152

Building Details

Building Class17
Description2SFO2AG
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage3,017
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$152,200
23%
Improvement Value:$508,100
77%
Total Assessment$660,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2005$6,276+19.7%
2004$5,241+748.4%
2003$618
Property History

Property Sale

Sale
$288,175
DeedBook 10914, Page 626

Property Built

Built

Year Built: 2002