Skip to content

10 Seminole CourtJackson, NJ 08527

Built 2002

Last Sale Price
$402,000
Last Sale Date
Aug 20, 2012

Property Information

Block15201
Lot90
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page152

Building Details

Building Class17
Description2SFO2AG
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage3,083
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$162,300
24%
Improvement Value:$527,500
76%
Total Assessment$689,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,865+4.0%
2024$10,443+4.1%
2023$10,029+1.4%
2022$9,887+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$402,000
DeedBook 15294, Page 1922

Property Sale

Sale
$352,891
DeedBook 10901, Page 30

Property Built

Built

Year Built: 2002