Skip to content

4 Seminole CourtJackson, NJ 08527

Built 2002

Owner
---
Last Sale Price
$595,000
Last Sale Date
Feb 28, 2025

Property Information

Block15201
Lot93
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page152

Building Details

Building Class17
Description2SFL2AG
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage3,259
Acreage0.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$159,800
24%
Improvement Value:$515,000
76%
Total Assessment$674,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,649+3.9%
2024$10,245+4.0%
2023$9,848+1.4%
2022$9,712+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$595,000
Sq Ft3,259DeedBook 19944, Page 1418Recorded3/5/2025

Property Sale

Sale
$304,175
DeedBook 10777, Page 1570

Property Built

Built

Year Built: 2002