Skip to content

44 Cypress Point LaneJackson, NJ 08527

Built 2002

Last Sale Price
$582,500
Last Sale Date
Oct 6, 2023

Property Information

Block15201
Lot98
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page152

Building Details

Building Class17
Description2SFO2AG
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage2,707
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$159,300
25%
Improvement Value:$483,900
75%
Total Assessment$643,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,088+3.9%
2024$9,705+4.0%
2023$9,329+1.4%
2022$9,200+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$582,500
Sq Ft2,707DeedBook 19520, Page 1749Recorded10/25/2023

Property Sale

Sale
$410,000

From:

To:

Sq Ft2,707DeedBook 18023, Page 762Recorded8/25/2020

Property Sale

Sale
$425,000

From:

To:

Sq Ft2,707DeedBook 16497, Page 1551Recorded9/2/2016

Property Sale

Sale
$353,000
DeedBook 14118, Page 1176

Property Sale

Sale
$334,799
DeedBook 10945, Page 1045

Property Built

Built

Year Built: 2002