Skip to content

63 Cypress Point LaneJackson, NJ 08527

Built 2002

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 26, 2022

Property Information

Block15203
Lot26
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page152

Building Details

Building Class17
Description2SFL2AG
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage2,375
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$154,100
28%
Improvement Value:$392,900
72%
Total Assessment$547,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,716+4.0%
2024$8,385+4.0%
2023$8,060+1.4%
2022$7,949+1.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$267,150
DeedBook 10740, Page 1603

Property Built

Built

Year Built: 2002