Skip to content

31 Ambassador WayJackson, NJ 08527

Built 2003

Last Sale Price
$615,000
Last Sale Date
Oct 30, 2018

Property Information

Block15205
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page152

Building Details

Building Class17
Description2SFL2AG
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage3,960
Acreage1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$273,000
23%
Improvement Value:$893,600
77%
Total Assessment$1,166,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,736+3.9%
2024$14,176+4.0%
2023$13,628+1.4%
2022$13,439+1.2%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$615,000

From:

To:

Sq Ft3,960DeedBook 17315, Page 1085Recorded11/29/2018

Property Sale

Sale
$549,750

From:

To:

Sq Ft3,960DeedBook 16764, Page 714Recorded6/9/2017

Property Sale

Sale
$549,750
DeedBook 12109, Page 1861

Property Built

Built

Year Built: 2003