Skip to content

251 E Veterans HighwayJackson, NJ 08527

Built 1925

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 10, 2018

Property Information

Block15601
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page156

Building Details

Building Class17
Description2SFL1UG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,992
Acreage0.69

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$207,900
33%
Improvement Value:$417,700
67%
Total Assessment$625,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,683+3.5%
2024$6,458+3.2%
2023$6,255+1.3%
2022$6,172+1.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$54,900

From:

To:

Sq Ft1,992DeedBook 16867, Page 1492Recorded9/12/2017

Property Sale

Sale
$260,000
DeedBook 12509, Page 406

Property Built

Built

Year Built: 1925