Skip to content

2 Gaskin LaneJackson, NJ 08527

Built 1997

Last Sale Price
$395,000
Last Sale Date
Dec 8, 2020

Property Information

Block15701
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page157

Building Details

Building Class17
Description1SFR2AG
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage2,009
Acreage1.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$232,200
35%
Improvement Value:$427,800
65%
Total Assessment$660,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,626+3.5%
2024$9,296+3.4%
2023$8,991+1.4%
2022$8,864+1.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$395,000
Sq Ft2,009DeedBook 18262, Page 1959Recorded1/14/2021

Property Built

Built

Year Built: 1997

Property Sale

Sale
$33,000
DeedBook 5290, Page 958