Skip to content

212 E Veterans HighwayJackson, NJ 08527

Built 1956

Last Sale Price
$121,500
Last Sale Date
Dec 17, 1992

Property Information

Block15901
Lot13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page159

Building Details

Building Class17
Description1SFR
Dwellings1
ZoningRD
Sq Footage1,764
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$156,900
28%
Improvement Value:$398,800
72%
Total Assessment$555,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,277+3.5%
2024$6,065+3.2%
2023$5,875+1.3%
2022$5,797+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$121,500
DeedBook 5033, Page 25

Property Sale

Sale
$139,900
DeedBook 4847, Page 154

Property Built

Built

Year Built: 1956