Skip to content

164 E Veterans HighwayJackson, NJ 08527

Built 1976

Last Sale Price
$183,000
Last Sale Date
Jun 14, 2001

Property Information

Block15901
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page159

Building Details

Building Class17
Description1SFR2AG
Dwellings1
ZoningRD
Sq Footage1,566
Acreage1.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$179,200
33%
Improvement Value:$364,100
67%
Total Assessment$543,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,912+3.5%
2024$6,680+3.2%
2023$6,470+1.3%
2022$6,385+1.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$183,000
DeedBook 10455, Page 42

Property Built

Built

Year Built: 1976