Skip to content

24 Imperial PlaceJackson, NJ 08527

Built 2021

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 23, 2022

Property Information

Block16002
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page160

Building Details

Building Class17
Description2.5SF01AG
Dwellings1
ZoningRG2
Sq Footage3,615
Acreage0.45

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$294,900
26%
Improvement Value:$839,400
74%
Total Assessment$1,134,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,929+3.5%
2024$17,325+3.2%
2023$16,782+868.6%
2022$1,733+1.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$995,000
Sq Ft3,615DeedBook 18621, Page 1005Recorded8/9/2021

Property Built

Built

Year Built: 2021