Skip to content

42 Imperial PlaceJackson, NJ 08527

Built 2010

Last Sale Price
$340,000
Last Sale Date
Nov 21, 2011

Property Information

Block16002
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page160

Building Details

Building Class17
Description2SFL2AG
Dwellings1
ZoningRG2
Sq Footage2,161
Acreage0.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$295,300
37%
Improvement Value:$498,400
63%
Total Assessment$793,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,507+3.5%
2024$9,187+3.2%
2023$8,899+1.3%
2022$8,781+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$340,000
DeedBook 15046, Page 206

Property Built

Built

Year Built: 2010

Property Sale

Sale
$6,505,000
DeedBook 13574, Page 1029