Skip to content

5 Mitchell CourtJackson, NJ 08527

Built 2000

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 15, 2025

Property Information

Block16701
Lot29
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page167

Building Details

Building Class17
Description2SFL2AG
Dwellings1
ZoningPV
Sq Footage3,282
Acreage3.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$366,900
38%
Improvement Value:$591,700
62%
Total Assessment$958,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,937+3.5%
2024$13,468+3.2%
2023$13,045+1.3%
2022$12,873+1.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$254,900
DeedBook 10166, Page 1594

Property Built

Built

Year Built: 2000