Skip to content

159 Grawtown RoadJackson, NJ 08527

Built 1946

Last Sale Price
$550,000
Last Sale Date
Jan 8, 2004

Property Information

Block19403
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page194

Building Details

Building Class17
Description1SFR
Dwellings1
ZoningRG2
Sq Footage1,776
Acreage15.67

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$514,400
68%
Improvement Value:$237,200
32%
Total Assessment$751,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,407+3.5%
2024$10,057+3.2%
2023$9,741+1.3%
2022$9,613+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$550,000
DeedBook 11867, Page 1437

Property Built

Built

Year Built: 1946