Skip to content

233 Grawtown RoadJackson, NJ 08527

Built 1980

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 11, 2023

Property Information

Block19403
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page194

Building Details

Building Class16
Description1SFO3UG
Dwellings1
ZoningRG2
Sq Footage288
Acreage24.64

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$6,370,000
100%
Improvement Value:$5,800
0%
Total Assessment$6,375,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$62,773+396.2%
2024$12,652+3.2%
2023$12,255+1.3%
2022$12,093+1.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$2,900,000
Sq Ft288DeedBook 18737, Page 151Recorded10/21/2021

Property Built

Built

Year Built: 1980