Skip to content

559 E Veterans HighwayJackson, NJ 08527

Built 1966

Last Sale Price
$650,000
Last Sale Date
Mar 13, 2017

Property Information

Block19701
Lot12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page197

Building Details

Building Class16
Description1SFR1UG
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage2,783
Acreage7.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,000,000
99%
Improvement Value:$10,000
1%
Total Assessment$1,010,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,943+3.5%
2024$12,507+16.5%
2023$10,739+1.3%
2022$10,598+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$650,000

From:

To:

Sq Ft2,783DeedBook 16689, Page 414Recorded3/22/2017

Property Sale

Sale
$153,000
DeedBook 4879, Page 181

Property Built

Built

Year Built: 1966