Skip to content

121 Wild Dunes WayJackson, NJ 08527

Built 2004

Last Sale Price
$465,000
Last Sale Date
Jul 4, 2021

Property Information

Block19901
Lot60
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page199

Building Details

Building Class17
Description1SFR2AG
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage2,727
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$153,200
26%
Improvement Value:$426,800
74%
Total Assessment$580,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,055+3.9%
2024$8,711+4.0%
2023$8,374+1.4%
2022$8,258+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$465,000
Sq Ft2,727DeedBook 18590, Page 709Recorded7/21/2021

Property Built

Built

Year Built: 2004

Property Sale

Sale
$380,230
DeedBook 11743, Page 1208