Skip to content

15 Jefferson CourtJackson, NJ 08527

Built 2001

Last Sale Price
$999,000
Last Sale Date
Dec 12, 2023

Property Information

Block19702
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page197

Building Details

Building Class17
Description2SFL2AG
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage2,658
Acreage1.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$344,500
36%
Improvement Value:$615,600
64%
Total Assessment$960,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,085+3.5%
2024$12,644+3.2%
2023$12,247+1.3%
2022$12,086+1.1%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$999,000
Sq Ft2,658DeedBook 19565, Page 1658Recorded12/20/2023

Property Sale

Sale
$539,000

From:

To:

Sq Ft2,658DeedBook 17092, Page 1432Recorded4/24/2018

Property Sale

Sale
$490,000
DeedBook 14168, Page 823

Property Sale

Sale
$297,835
DeedBook 10483, Page 1799

Property Built

Built

Year Built: 2001