Skip to content

6 Jefferson CourtJackson, NJ 08527

Built 2001

Last Sale Price
$1,030,000
Last Sale Date
Sep 9, 2022

Property Information

Block19701
Lot18
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page197

Building Details

Building Class17
Description2SFL2AG
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage2,817
Acreage1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$333,000
32%
Improvement Value:$697,000
68%
Total Assessment$1,030,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,991+3.5%
2024$13,519+3.2%
2023$13,095+1.3%
2022$12,922+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$1,030,000
Sq Ft2,817DeedBook 19184, Page 1443Recorded10/3/2022

Property Sale

Sale
$358,680
DeedBook 10612, Page 816

Property Built

Built

Year Built: 2001