Skip to content

600 E Veterans HighwayJackson, NJ 08527

Built 1992

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 10, 2019

Property Information

Block19703
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page197

Building Details

Building Class17
Description1SALR3AG
Dwellings1
ZoningRG2
Sq Footage1,250
Acreage1.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$184,100
36%
Improvement Value:$332,700
64%
Total Assessment$516,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,864+3.5%
2024$6,633+3.2%
2023$6,425+1.3%
2022$6,340+1.1%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$265,000

From:

To:

Sq Ft1,250DeedBook 17211, Page 648Recorded8/16/2018

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook 14434, Page 964

Property Sale

Sale
$265,000
DeedBook 11640, Page 936

Property Built

Built

Year Built: 1992