Skip to content

943 E Veterans HighwayJackson, NJ 08527

Built 1940

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 11, 2006

Property Information

Block20301
Lot26
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page203

Building Details

Building Class17
Description1.5SFR
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,272
Acreage1.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$222,600
49%
Improvement Value:$231,700
51%
Total Assessment$454,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,523+3.5%
2024$5,337+3.2%
2023$5,170+1.3%
2022$5,101+1.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$500
DeedBook 5394, Page 253

Property Built

Built

Year Built: 1940