Skip to content

27 Crooked Stick RoadJackson, NJ 08527

Built 2005

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 7, 2023

Property Information

Block19901
Lot132
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page152

Building Details

Building Class17
Description2SFO2AG
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage3,471
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$151,700
22%
Improvement Value:$550,300
78%
Total Assessment$702,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,460+3.9%
2024$11,025+4.0%
2023$10,598+1.4%
2022$10,452+1.2%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$410,000
Sq Ft3,471DeedBook 18511, Page 1420Recorded6/2/2021

Property Sale

Sale
$445,000

From:

To:

Sq Ft3,471DeedBook 16445, Page 1959Recorded7/13/2016

Property Sale

Sale
$438,690
DeedBook 12483, Page 1331

Property Built

Built

Year Built: 2005