Skip to content

270 Butterfly RoadJackson, NJ 08527

Built 2002

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 30, 2020

Property Information

Block15301
Lot20
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page153

Building Details

Building Class17
Description2SFL2AG
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage3,472
Acreage3.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$368,300
35%
Improvement Value:$684,700
65%
Total Assessment$1,053,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,647+3.6%
2024$13,179+3.4%
2023$12,747+1.4%
2022$12,567+1.3%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$380,000
Sq Ft3,472DeedBook 17769, Page 228Recorded1/29/2020

Property Sale

Sale
$285,000

From:

To:

Sq Ft3,472DeedBook 17048, Page 1976Recorded3/9/2018

Property Sale

Sale
$462,567
DeedBook 11183, Page 1787

Property Built

Built

Year Built: 2002