Skip to content

59 Pebble Beach BoulevardJackson, NJ 08527

Built 2002

Last Sale Price
$417,000
Last Sale Date
May 14, 2015

Property Information

Block19901
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page199

Building Details

Building Class17
Description2SFO2AG
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage2,890
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$152,700
21%
Improvement Value:$557,600
79%
Total Assessment$710,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,386+3.9%
2024$9,992+4.0%
2023$9,605+1.4%
2022$9,472+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$417,000

From:

To:

Sq Ft2,890DeedBook 16093, Page 652Recorded5/29/2015

Property Sale

Sale
$382,500

From:

To:

Sq Ft2,890DeedBook 15839, Page 72Recorded7/1/2014

Property Sale

Sale
$313,986
DeedBook 11122, Page 1129

Property Built

Built

Year Built: 2002