Skip to content

63 Pebble Beach BoulevardJackson, NJ 08527

Built 2004

Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
Aug 15, 2013

Property Information

Block19901
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page199

Building Details

Building Class17
Description2SFO2AG
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage2,825
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$152,700
25%
Improvement Value:$460,300
75%
Total Assessment$613,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,808+3.9%
2024$9,436+4.0%
2023$9,071+1.4%
2022$8,945+1.2%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$375,000

From:

To:

Sq Ft2,825DeedBook 15624, Page 1092Recorded8/27/2013

Property Sale

Sale
$440,000
DeedBook 12909, Page 819

Property Sale

Sale
$400,960
DeedBook 12201, Page 1856

Property Built

Built

Year Built: 2004