Skip to content

19 St Andrews RoadJackson, NJ 08527

Built 2003

Last Sale Price
$323,347
Last Sale Date
Aug 26, 2003

Property Information

Block19902
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page199

Building Details

Building Class17
Description1SFR2AG
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage2,421
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$161,800
27%
Improvement Value:$437,400
73%
Total Assessment$599,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,883+4.0%
2024$8,545+4.0%
2023$8,215+1.4%
2022$8,101+1.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$323,347
DeedBook 11652, Page 1591

Property Built

Built

Year Built: 2003