Skip to content

12 St Andrews RoadJackson, NJ 08527

Built 2002

Last Sale Price
$338,000
Last Sale Date
Aug 7, 2017

Property Information

Block19903
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page199

Building Details

Building Class17
Description1SFR2AG
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage2,374
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$152,200
27%
Improvement Value:$420,800
73%
Total Assessment$573,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,724+4.0%
2024$8,392+4.0%
2023$8,068+1.4%
2022$7,956+1.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$338,000

From:

To:

Sq Ft2,374DeedBook 16872, Page 1845Recorded9/18/2017

Property Sale

Sale
$257,126
DeedBook 11232, Page 1217

Property Built

Built

Year Built: 2002