Skip to content

17 Turnberry PlaceJackson, NJ 08527

Built 2003

Owner
---
Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Jan 16, 2025

Property Information

Block19903
Lot16
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page199

Building Details

Building Class17
Description1SFR2AG
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage2,463
Acreage0.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$152,200
26%
Improvement Value:$428,600
74%
Total Assessment$580,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,553+4.1%
2024$8,219+4.2%
2023$7,891+1.4%
2022$7,779+1.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$345,000
DeedBook 13550, Page 339

Property Sale

Sale
$299,475
DeedBook 11527, Page 1206

Property Built

Built

Year Built: 2003