Skip to content

92 Crooked Stick RoadJackson, NJ 08527

Built 2004

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Jun 25, 2007

Property Information

Block19908
Lot42
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page199

Building Details

Building Class17
Description1SFR2AG
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage2,294
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$163,300
28%
Improvement Value:$423,500
72%
Total Assessment$586,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,247+3.9%
2024$8,896+4.0%
2023$8,551+1.4%
2022$8,433+1.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$398,459
DeedBook 12119, Page 1901

Property Built

Built

Year Built: 2004