Skip to content

16 Turnberry PlaceJackson, NJ 08527

Built 2003

Last Sale Date
Feb 10, 2021

Property Information

Block19904
Lot45
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page199

Building Details

Building Class17
Description2SFO2AG
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage3,036
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$159,300
24%
Improvement Value:$492,900
76%
Total Assessment$652,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,649+3.9%
2024$10,245+4.0%
2023$9,848+4.1%
2022$9,462+1.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$455,000
Sq Ft3,036DeedBook 18171, Page 1289Recorded11/25/2020

Property Sale

Sale
$417,300
DeedBook 11531, Page 1500

Property Built

Built

Year Built: 2003