Skip to content

19 Pebble Beach BoulevardJackson, NJ 08527

Built 2002

Last Sale Price
$343,700
Last Sale Date
Oct 30, 2002

Property Information

Block19901
Lot155
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page199

Building Details

Building Class17
Description2SFO2AG
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage3,064
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$152,700
23%
Improvement Value:$500,700
77%
Total Assessment$653,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,425+4.0%
2024$10,029+4.0%
2023$9,641+1.4%
2022$9,507+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$343,700
DeedBook 11133, Page 1127

Property Built

Built

Year Built: 2002