Skip to content

4 Turnberry PlaceJackson, NJ 08527

Built 2003

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 20, 2018

Property Information

Block19904
Lot51
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page199

Building Details

Building Class17
Description1SFR2AG
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage1,715
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$159,300
31%
Improvement Value:$350,400
69%
Total Assessment$509,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,532+3.9%
2024$7,246+4.0%
2023$6,966+1.4%
2022$6,870+1.2%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$285,000

From:

To:

Sq Ft1,715DeedBook 16728, Page 186Recorded5/4/2017

Property Sale

Sale
$309,900
DeedBook 12587, Page 1878

Property Sale

Sale
$252,081
DeedBook 11597, Page 575

Property Built

Built

Year Built: 2003