Skip to content

73 Oakmont LaneJackson, NJ 08527

Built 2000

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 4, 2020

Property Information

Block14701
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page147

Building Details

Building Class17
Description1SFR2AG
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage1,720
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$129,000
28%
Improvement Value:$331,800
72%
Total Assessment$460,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,239+3.9%
2024$6,964+4.0%
2023$6,695+1.4%
2022$6,602+1.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$297,000

From:

To:

Sq Ft1,720DeedBook 15688, Page 1462Recorded11/18/2013

Property Sale

Sale
$205,790
DeedBook 10254, Page 1604

Property Built

Built

Year Built: 2000