Skip to content

87 Cypress Point LaneJackson, NJ 08527

Built 2003

Owner
---
Last Sale Price
$410,000
Last Sale Date
Oct 31, 2022

Property Information

Block19905
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page199

Building Details

Building Class17
Description1SFR2AG
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage1,935
Acreage0.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$152,700
30%
Improvement Value:$361,500
70%
Total Assessment$514,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,875+4.0%
2024$7,576+23.0%
2015$6,158+3.7%
2014$5,937+1.4%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$410,000
Sq Ft1,935DeedBook 19920, Page 1485Recorded2/5/2025

Property Sale

Sale
$300,000

From:

To:

Sq Ft1,935DeedBook 15813, Page 1815Recorded5/28/2014

Property Sale

Sale
$25,000

From:

To:

Sq Ft1,935DeedBook 15716, Page 15Recorded12/26/2013

Property Sale

Sale
$293,601
DeedBook 11578, Page 471

Property Built

Built

Year Built: 2003