Skip to content

97 Cypress Point LaneJackson, NJ 08527

Built 2003

Last Sale Price
$289,500
Last Sale Date
Oct 1, 2003

Property Information

Block19905
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page199

Building Details

Building Class17
Description2SFO2AG
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage2,435
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$152,700
26%
Improvement Value:$445,000
74%
Total Assessment$597,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,520+4.1%
2024$8,187+4.2%
2023$7,861+1.4%
2022$7,749+1.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$289,500
DeedBook 11865, Page 1427

Property Built

Built

Year Built: 2003